Poznaj skuteczną technikę komunikacji

Czy ludzie biznesu potrzebują psychologa online?

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważną składową naszej ogólnej kondycji, jak zdrowie fizyczne, a często nawet wpływa na to drugie. Dawno już minęły czasy, kiedy uważano je za temat tabu, a szukanie pomocy w tym zakresie było utożsamiane z szaleństwem. Dziś więcej rozumiemy i chcemy pomagać sobie na każdym polu, a dobry psycholog może dosłownie zmienić życie pacjenta. Czasy pandemii przeniosły najróżniejsze konsultacje do Internetu i spotkań przed monitorami, a niektóre z nich mają szansę zostać w tym modelu na stałe. Telemedycyna rozwija się od wielu lat, oferując wielu osobom dogodne rozwiązania i skuteczną pomoc.

Jak wygląda psychoterapia online?

Rozmowa z psychologiem online będzie dokładnie tą samą, jaka odbywałaby się w kontakcie bezpośrednim, z tą różnicą, że odbywa się przez Internet. Zdalna terapia może przyjąć dwie formy, a mianowicie synchroniczną i asynchroniczną. Ta pierwsza polega na kontakcie z psychologiem w czasie rzeczywistym na przykład poprzez czat lub video rozmowę, natomiast ta druga jest wymianą wiadomości.

Dla kogo psycholog online będzie dobrym rozwiązaniem?

Terapia online będzie idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących czas i wygodę, ponieważ dzięki spotkaniom w sieci nie ma konieczności dojeżdżania na sesje. Jest to bardzo wygodny wariant dla osób, które nie mieszkają w pobliżu miejsc, w których mogłyby skorzystać z pomocy i które mają wypełniony po brzegi grafik. Drugą grupą osób w tym wypadku są osoby, które wiodą tryb życia, w którym dominują podróże. Jeśli żyjesz na walizkach, a Twoja praca lub życie wymusza ciągłe bycie w ruchu, psycholog online będzie jedyną szansą, aby regularnie rozmawiać ze specjalistą. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób żyjących za granicą i szukających specjalisty mówiącego w ich ojczystym języku. Dla osób niepełnosprawnych terapia online będzie najwygodniejszym, a czasami jednym wariantem, z którego będą mogły skorzystać. Jest to też dobry pomysł w przypadku introwertyków oraz osób nieśmiałych, które miewają problemy z rozmawianiem z nieznanymi sobie jeszcze ludźmi twarzą w twarz.

Czy warto zdecydować się na psychologa online?

Przede wszystkim warto skorzystać z pomocy psychologa, jeśli tylko czujemy, że sami nie radzimy sobie z własnymi problemami. Zwlekanie z szukaniem pomocy na zewnątrz nie jest dobrym pomysłem, ponieważ dolegliwości dotyczące naszej psychiki wykazują dużo własnej inicjatywy i bardzo szybko się pogłębiają. Im szybciej rozpocznie się terapia, tym szybciej zostaną one zdiagnozowane, a pacjentowi będzie można pomóc. Badania wykazują, że nie ma żadnej różnicy między skutecznością terapii online i tradycyjnej. Osoby szukające w sieci pomocy, mogą znaleźć tam takich samych specjalistów jak w gabinetach, a dodatkowym plusem będzie wygoda i możliwość dopasowania konsultacji do własnych planów tak, aby zawsze rozmawiać o dogodnej porze i w sprzyjających warunkach. Wyniki badań nad skutecznością psychoterapii wykazują, że sprawdza się ona podczas leczenia depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń emocjonalnych, terapii par i wielu innych sytuacji, podczas których nie jest potrzebna równoczesna interwencja psychiatry.

Comments are closed.